HALOVÝ OBJEKT

        Budovy o jednom nadzemním podlaží, určené nejčastěji pro různé výrobní a skladovací účely, zařazujeme do kategorie jednopodlažních halových staveb. V omezeném rozsahu půdorysu mohou mít vestavěná podlaží a mívají i podzemní stavební části. Slouží různým účelům, jako jsou průmyslové či zemědělské provozy, skladiště, garáže, sportovní a výstavní objekty, zkušebny, laboratoře a jiné. Jednopodlažní haly se navrhují jako jednolodní nebo vícelodní, tvořené soustavou lodí vymezených v půdorysu objektu řadami souběžných sloupů.

        Ocelová konstrukce halového objektu je složitou prostorovou soustavou, složenou z řady nosných prvků a dílců. Při výpočtu tuto soustavu obvykle členíme na rovinné části tvořící příčný a podélný nosný systém. Uvážení prostorového působení nosné konstrukce umožňuje snížit spotřebu materiálu, musí být však zabezpečeno konstruktivně tak, aby byly dodrženy teoretické předpoklady při analýze systému. Příklad konstrukční skladby jednolodní haly je schematicky znázorněn na obr. 1.

Obr. 1 Schéma konstrukčního uspořádání jednolodního halového objektu [1]

 

        Hlavní konstrukční celky nosného systému jednopodlažní budovy tvoří:

  • konstrukce střechy (vazníky, průvlaky, vaznice)
  • hlavní sloupy budovy s kotvením
  • jeřábové dráhy
  • konstrukce obvodových stěn
  • ztužidla (střešní a stěnová ztužidla, brzdný portál)
  • doplňkové konstrukce (plošiny, schodiště, světlíky apod.)

Základní příčný nosný systém budovy tvoří v uvedeném příkladě příčné vazby, sestávající se z hlavních nosných sloupů se stupňovitě proměnným průřezem a z příhradových střešních vazníků.