KOTVENÍ SLOUPŮ

        U patrových budov se ve většině případů navrhují kloubově uložené sloupy. Vetknuté patky sloupů patrových budov bývají používány jen výjimečně, protože ocelová patka sloupu i betonový základ by byly příliš mohutné. Patka kloubově uloženého sloupu vnáší do základu pouze tlak, případně vodorovnou sílu a u sloupů ztužidla někdy i tah. 

      Patka sloupu

        Patka tvoří přechod mezi ocelovým sloupem a betonovým základem a zabezpečuje roznesení zatížení soustředěného v ocelovém průřezu na větší plochu odpovídající únosnosti základu.

      Patní plech

        Dřík sloupu je přivařen k patnímu plechu, jehož půdorysné rozměry se stanovují s ohledem na výsledné napětí pod patním plechem od účinků zatížení, které nesmí překročit výpočtovou pevnost použitého betonu v základu. Proto jsou u vedlejších, málo namáhaných sloupů patní plechy menších rozměrů bez výztuh. Svary připojující dřík sloupu k patnímu plechu jsou počítány na přenesení celé síly ze sloupu do plechu (pokud je čelo dříku jen hrubě ukončeno a nedosedá na plech celou plochou), nebo jsou jen konstrukční a dřík má předepsané opracování čela, aby nedošlo ke kontaktnímu přenášení tlaku ze sloupu do plechu.     

      Výztuhy patního plechu

        U sloupů vícepodlažních budov se vesměs neobejdeme bez svislých výztuh patního plechu. Výztuhy mají mít takovou výšku a tloušťku, aby spolu s patním plechem vytvořili konstrukci konzoly schopné převzít spojité zatížení od reakce základu.

      Smykové zarážky

        Z důvodu přenesení vodorovných síl z ocelového sloupu do betonového základu se na spodní stranu patního plechu přivařují smykové zarážky. Pro účely smykové zarážky lze použít plechy uspořádané do tvaru kříže nebo úpalky hutních profilů (nejčastěji I nebo H profily).

      Kotvení 

        Vlastní kotvení sloupů lze realizovat pomocí předem zabetonovaných šroubů opatřených hákem či hlavou nebo dodatečně osazených mechanických nebo chemických kotev. U předem zabetonovaných kotev je nutné počítat s montážními odchylkami od projektované polohy (± 50 mm).

        V současné době jsou na stavbách preferována kotvení dodatečná. Pro běžné případy kotvení existuje široký sortiment chemických nebo rozpěrných kotev, a to i v provedení z nerezavějící oceli. Výhodou dodatečných kotvení je, že lze lépe dodržet požadované montážní tolerance.

        Podlití patky v rozsahu 30 až 90 mm se musí provést tak, aby patka ocelové konstrukce dosedala celou plochou na podlití. Pro rozměrné patky se doporučuje provádět podlití pod tlakem a patku za tímto účelem opatřit otvory.

 

      Příklady patek a kotvení

 

      1. Patka s patním plechem, kotvení předem zabetonovanými šrouby s háky

3D model     

       2. Patka s vyztuženým patním plechem, kotvení dodatečně osazenými kotvami

3D model

      3. Patka s patním plechem a smykovou zarážkou, kotvení dodatečně osazenými kotvami

3D model