Příhradová ztužidla

        Vodorovné zatížení budovy vnáší do prutů příhradového ztužidla tahy nebo tlaky, při opačném směru větru se znaménka mění. Proto je třeba všechny pruty ztužidla posoudit na vzpěrný tlak. Vzpěrnou délku v rovině ztužidla je možné zkrátit dalšími vloženými diagonálami.

        Některá ztužidla jsou uvažována jen s taženými výplňovými pruty. Je to možné jen u těch, která i po vybočení táhel budou mít tvar staticky určité příhradoviny. Běžně používaná táhla jsou subtilní (lana, plochá ocel, malý úhelník), vykazují velká protažení a proto se nepoužívají ve ztužidlech výškových budov. Vzhledem ke vzpěrnému tlaku jsou profily příhradových ztužidel vícepodlažních budov mohutné. Často se pro diagonály ztužidel používají členěné pruty.

 

      Příklad příhradového ztužidla

        Pro ilustraci je uveden detail šroubovaného přípoje diagonály příhradového ztužidla k průvlaku, respektive sloupu. Řešený detail je vyznačen na obr.1.

Obr. 1 Vyznačený řešený detail přípoje diagonály [1]

      Připojení diagonály a průvlaku ke sloupu pomocí čelní desky

        Průvlak připojen ke sloupu čelní deskou. K horní pírubě průvlaku i k horní části čelní desky je přivařen styčníkový plech, ke kterému je šroubově připojena diagonála příhradového ztužidla. Ke konci diagonály je přivařena dvojice plechů, čelo diagonály je zaslepeno kruhovým víčkem.

3D model