Stropní nosníky

        Stropnice a průvlaky mohou být nosníky prosté i spojité, po obvodě objektu i konzoly nebo převislé konce prostých nosníků. Musí být navrženy tak, aby napětí od ohybových momentů nepřekročilo výpočtovou pevnost oceli a zároveň aby maximální průhyb v poli o rozpětí L nepřekročil u stropnic hodnotu L/250 a u průvlaků hodnotu L/400. U výpočtu je nutné uvážit i možnost klopení nosníků. U stropnic dochází ke klopení málokdy, protože jejich tlačené horní pasy bývají drženy proti sklopení průběžně nebo v malých vzdálenostech připojovanými deskami, nebo třením těžkých desek uložených na pásu. U průvlaků se uvažuje vzpěrná délka v klopení rovná nejvýše vzdálenosti přípojů stropnic, pokud není klopení zabráněno konstrukcí stropu v kratších vzdálenostech.

      Spoje stropních nosníků

        Pro výrobu i montáž ocelové konstrukce vícepodlažní budovy má velký význam řešení přípoje stropnice na průvlak. Lze ho navrhnout různě  z několika hledisek, a to podle:

  • statického působení (kloub nebo vetknutí)
  • výškového uspořádání
  • spojovacích prostředků jako svařovaný nebo šroubovaný (případně jejich kombinace)

        Tato hlediska je nutné zvažovat ve vzájemných souvislostech a mít na zřeteli jejich vliv na projekt TZB, na návrh vrstev podlahy, na konstrukční výšku stropu a na konstrukční výšku podlaží.