Stropní desky

        Podle způsobu podepření a roznášení svislého zatížení rozeznáváme desky:

  • s bodovým podepřením, obvykle železobetonové desky uložené na sloupy pomocí viditelné nebo skryté ocelové hlavice
  • desky pnuté dvěma směry působící jako rošty
  • desky pnuté jedním směrem z nosníku na nosník, což je nejčastější provedení

      Základní typy stropních desek:

      1. Železobetonové stropní desky (nespřažené)

        Byly nejpoužívanějšími stropními deskami, a to jak monolitické, tak i z prefabrikátů. Pokud je železobetonová deska uložena na stropnicích bez jakýchkoliv zarážek nebo jiného přípoje k ocelové konstrukci, nelze považovat takovýto strop za tuhou desku ve své vlastní rovině. U takto uložené desky není bráněno možnosti posunu po nosnících a proto tento strop nemůže být součástí stabilizačního podsystému. Aby se zabránilo pohybu mezi stropní deskou a stropními nosníky, lze přivařit na nosníky zarážky. Tato úprava není totožná se spřaženou ocelobetonovou konstrukcí, není tak počítaná a ani jako spřažená nepůsobí, lze ale počítat s tím, že tento strop je tuhý ve své vlastní rovině a může být součástí stabilizačního podsystému.

      2. Ocelové stropní desky

        Tenkostěnné za studena tvarované plechy ve funkci stropní desky mají mnoho výhod. Patří sem především malá hmotnost, snadná montáž a poměrně široký sortiment různých profilů vyráběných speciálně pro plošné konstrukce. Nejčastěji navrhuje projektant zalití tenkostěnných profilů betonem (přibližně 50 až 60 mm nad vrcholky vln). Výhodou zalití betonem je, že získáme rovný povrch pro ukládání vrstev podlahy a že při dostatečné tloušťce betonu nad vlnami můžeme počítat se zvýšenou tuhostí stropní desky v její vlastní rovině.

      3. Spřažené stropní desky

        Po zachycení ohybového momentu ve stropní desce pnuté jednostranně mezi stropnicemi lze navrhnout spřaženou ocelobetonovou desku. Za studena tvarované plechy jsou zalité betonem do výšky asi 60 mm nad hlavní vlnu a spřažení (tj. spolupůsobení desky a nosníku) musí být zajištěno spřahovacími prvky. Pro spřažení betonu s tenkostěnnými profily postačí drobné zarážky, trny, přivařená betonářská výztuž i výlisky v samotném plechu.