Přípoj stropnice k průvlaku
1. Stropnice uložená na horní přírubě průvlaku
Montážně nejjednodušší variantou připojení stropnice k průvlaku je uspořádání, ve kterém je stropnice uložena na horní přírubě průvlaku. Nevýhodou tohoto typu přípoje je podstatné zvýšení konstrukční výšky stropní konstrkce i podlaží.
3D model
2. Zapuštěná stropnice
U vícepodlažních budov je nejčastější uspořádání s líci horních přírub průvlaku i stropnic v jedné úrovni. Existuje několik variant provedení tohoto druhu připojení. Mezi v praxi běžně používané druhy patří:
a) připojení stropnice k průvlaku pomocí čelní desky
Pro připojení stropnice k průvlaku se v praxi poměrně často požívá čelní deska přivařená k stojině stropnice. U tohoto typu přípoje je nutné provést upálení horní příruby stropnice. Nevýhodou tohoto přípoje je obtížné umístění stropnice mezi již instalované průvlaky z důvodu malých montážních tolerancí.
3D model
a) připojení stropnice k průvlaku pomocí dvojice úhelníků
Oproti předchozímu případu se z hlediska osazení stropnice jeví výhodnější použití přípoje s dvěma příložnými úhelníky, které spojují stojinu stropnice s horní částí stojiny průvlaku. U tohoto typu spojení jsou horní i dolní příruby stropnice upáleny. Nevýhodou je vyšší počet montážních šroubových spojů a tím i delší čas instalace.
3D model
c) připojení stropnice k svislé výztuze stojiny průvlaku
Ze statického hlediska je nejvýhodnější připojení stropnice k svislé výztuze stojiny průvlaku, a to zejména, pokud je zapotřebí přenést velkou posouvající sílu ze stropnice na průvlak (svislá výztuha zabraňuje boulení stojiny od smyku i deformaci příčného řezu průvlaku v místě přípoje. Z montážního hlediska je tento druh spojení nejméně časově náročný vzhledem k menšímu počtu použitých šroubů.
3D model